گزارش یک عمل جراحی نادر و کم سابقه در بیمارستان شهید بهشتی بندر انزلی+تصاویر

اختصاصیگیل پرس نیوز،گزارش یک عمل جراحی نادر و کم سابقه در بیمارستان شهید بهشتی شهرستان بندر انزلی


اختصاصیگیل پرس نیوز،گزارش یک عمل جراحی نادر و کم سابقه در بیمارستان شهید بهشتی شهرستان بندر انزلی


زمان : شنبه ۲ مرداد ماه ۱۳۹۵ ساعت ۹ شب
مکان : بیمارستان شهید بهشتی بندرانزلی
بیمار: جوان ۲۱ ساله راکب موتورسیکلت اعزامی از شهرستان تالش
وضعیت بیمار: افت شدید سطح هوشیاری به دنبال سانحه تصادف [GCS=11]
پزشک جراح : دکتر رضا پزشکان ، متخصص جراحی مغز و اعصاب
تشخیص پزشک :
هماتوم ساب دورال حاد وسیع در ناحیه فرونتو پاریتال چپ و نیاز به جراحی اورژانسی مغز
پزشک متخصص بیهوشی: دکتر مهدی جعفری

(عکس های سی تی اسکن بالا مربوط به بیمار مورد نظر در بیمارستان تالش گرفته شده است.)

عمل جراحی فوق در طول ۴ ساعت در مراحل زیر انجام شد :
ابتدا محل برش روی سر بیمار علامتگذاری شد

پوست سر برش داده و کنار زده شد

۶عدد برهول روی جمجمه تعبیه گردیده و سپس با اره ، جمجمه برش داده شد
(برهول = سوراخی که با مته دستی روی سر بیمار ایجاد می شود)

استخوان جمجمه بیمار برداشته شد

دورمر مغزی باز شد که حین باز کردن ، خون و لخته فراوانی تخلیه گردید

دوراپلاستی انجام شد تا مغز جا برای متورم شدن داشته باشد
(دوراپلاستی = افزایش حجم پرده مننژ با دوختن قسمتی از فاشیای جمجمه به آن)

استخوان جمجمه بیمار تا ۲ ماه نمیتواند در محل خود گذاشته شود ، لذا ناحیه شکمی بیمار در سمت راست ناف برش داده شد و استخوان جمجمه درون شکم به امانت گذاشته شد تا عفونی نشود

ماه دیگر پس از بهبودی نسبی بیمار ، با یک عمل جراحی مجدد ، جمجمه از شکم خارج و در محل اصلی خود بر روی سر جاگذاری خواهد شد.
خوشبختانه وضعیت بیمار در حال حاضر مناسب بوده و در روز پنجشنبه ۷ مردادماه با هوشیاری کامل از بیمارستان ترخیص شد.

نکته مثبت گزارش فوق:
این عمل جراحی نادر و کم سابقه در حالی اتفاق افتاد که کمتر مرکز درمانی در سطح استان گیلان و یا بهتر بگوییم در سطح کشور ، قادر به انجام آن بوده و کمتر جراح حاذق و چیره دستی توانایی انجام آن را دارا می باشد
شهرستان انزلی باید با خود ببالد چراکه فرزندی مخلص ، متعهد و دانشمند را به جامعه پزشکی کشور تحویل داد که پس از سالها دوری از موطن اصلی خود ، برای گذراندن دوران طرح خود ( به مدت ۳ سال) به شهر خود بازگشته تا ادای دینی کند به تمام همشهریان خود.
لازم به ذکر است تنها جراح مغز و ستون فقرات غرب استان گیلان ( دکتر رضا پزشکان) در بیمارستان شهرستان انزلی مستقر بوده و تمامی بیمارانی که در شهرستانهای آستارا، هشتپر، پره سر، رضوانشهر و .... نیازمند عمل جراحی مغز می باشند به این مرکز درمانی اعزام می گردند تا از تخصص و دانش این فرزند برومند شهرمان بهره مند گشته و با عنایت پروردگار سلامت خود را بازیابند.
در طول مدت ۸ ماهی که از ماموریت دکتر پزشکان در بیمارستان انزلی سپری شده است
بالغ بر 60 عمل جراحی ستون فقرات ، کمر و گردن و بیش از 15 عمل جراحی مغز توسط ایشان و تیم پزشکی تحت امرشان انجام پذیرفته است و بیماران زیادی سلامتی خود را بازیافتند.
گزارش فوق برگ زرینی است از تلاش و کوشش تمامی معلمان و اساتیدی که چنین پزشکان و دانشمندان بی ادعا و مخلص را به جامعه فرهیخته شهرمان تقدیم کردند.
دست مریزاد.

نکته منفی گزارش فوق :
به اطلاع تمامی شهروندان عزیز و محترم می رسانم ، بیمارستان شهید بهشتی بندر انزلی با در اختیار داشتن نیروهای انسانی متعهد و مجرب و همچنین امکانات مورد قبول جهت انجام عمل های جراحی پیشرفته ( به گواه بسیاری از پزشکان و جراحان ) ؛ فاقد دستگاه تشخیصی MRI بوده و مهمتر از آن ، مدت ۷ماه است که دستگاه سی تی اسکن این بیمارستان خراب بوده و به دلیل نبود قطعات یدکی ، قابلیت تعمیر و استفاده مجدد را ندارد.
لازم به ذکر است تمامی بیمارستان های دولتی در سطح استان موظفند گزارشات مالی خود را به مدیریت دانشگاه علوم پزشکی استان گیلان ارسال نموده و هرگونه خرید و یا تعمیر تجهیزات پزشکی خود را با کسب مجوز از آن مرکز عالیه انجام دهند.
این در حالیست که بیمارستان شهرستان انزلی یکی از معدود بیمارستان ها در سطح استان گیلان می باشد که ماهیانه بالغ بر ‌۲۰ میلیارد ریال برای دانشگاه علوم پزشکی گیلان سودآوری داشته و خود به تنهایی جور بسیاری از بیمارستان های زیان ده استان را کشیده ولی فاقد دستگاه MRI و یا سی تی اسکن می باشد
در طول ۷ماه گذشته بالغ بر ۹۰۰ بیمار از ساکنین محترم شهرستان بندرانزلی و یا شهرهای همجوار که از بیماری های مختلفی رنج می بردند ، به دلیل خرابی دستگاه سی تی اسکن ، به مراکز درمانی شهر رشت و یا سایر شهرها اعزام شدند و این در حالیست که جراحان و متخصصین حاضر در این بیمارستان در سطح استان و حتی کشور زبانزد بوده و تمامی مراکز درمانی آرزوی در اختیار داشتن چنین کادرهای پزشکی مجربی را دارند.
خوب است بدانیم که شرکت وارد کننده دستگاه سی تی اسکن (مطلب عارفان) متعهد گردیده بود مبلغ ۱۴ میلیارد ریالی دستگاه فوق را پس از گذشت یک سال از تحویل دستگاه به بیمارستان و در اقساط بلند مدت باز پس گیرد
با یک حساب سرانگشتی متوجه میشویم که بیمارستان شهر ما بدون نیاز به کمک های مالی دانشگاه علوم پزشکی گیلان و یا سایر سازمان ها و نهاد های سطح استان ، قادر به خریداری بخش عمده ای از تجهیزات پزشکی مورد نیاز خود علی الخصوص دستگاه سی تی اسکن می باشد ولی بوروکراسی اداری ، مسئولین محترم این بیمارستان را ملزم به کسب مجوز از مدیران دانشگاه علوم پزشکی می نماید.
لازم به ذکر است تمام اطلاعات فوق توسط دکتر کامبیز تنهایی ریاست محترم بیمارستان شهید بهشتی شهرستان بندرانزلی طی مکاتبات مکرر (در طول ۷ ماه گذشته) به اطلاع مسئولین دانشگاه علوم پزشکی گیلان رسیده ولی متاسفانه تا این لحظه مثمر ثمر واقع نشده است.

درد دلی با همشهریانم:
تصور کنید در حادثه هایی مشابه، راکبان و موتور سوارانی در خیابان های شهرمان دچار سانحه تصادف و ضایعه مغزی گردند، آیا این دردناک نیست که علی رغم حضور تیم های پزشکی مجرب و جراحان متخصص؛ فقط و فقط به دلیل نبود دستگاه های تشخیص آسیب های مغزی همچون MRI و یا سی تی اسکن، این بیماران با صرف زمان بسیار زیاد که هر دقیقه آن می تواند نقش حیاتی در زنده ماندن بیماران مغزی داشته باشد ؛ به مراکز درمانی مرکز استان اعزام گردند که این خود شانس زنده ماندن بیماران اورژانسی را بسیار کاهش می دهد.
آیا علت مخالفت یا بهتر بگوییم عدم موافقت مسئولین استان با تجهیز تنها بیمارستان شهرستان انزلی ، نبود قدرت چانه زنی در بین مسئولین رده اول شهرمان نیست؟
آیا این عدم همکاری باعث دلسرد شدن و کوچ متخصصین و پزشکان حاذق شهرمان به سایر شهرها و یا مرکز استان نمیگردد؟

طرح چند پرسش از مسئولین شهرستان بندر انزلی :
در طول ۳۰ سال اخیر شاهد درخشش فرزندان برومند شهرمان در عرصه های مختلف علمی، فرهنگی، ورزشی و ... بودیم.
فرزندانی که دوران دبستان و دبیرستان خود را با تمامی کمبودهای دوران جنگ تحمیلی سپری کردند و پس از عبور از غول بزرگی به نام کنکور و ورود به دانشگاه های معتبر کشور بدل به مهندسین، جراحان، ورزشکاران، پزشکان و انسان های شریفی شدند که مایه سربلندی و افتخار شهرمان بودند و به جرات میتوان اذعان کرد هر شهرستانی در سطح استان آرزوی داشتن چنین جوانان برومندی را داشتند.
مسئول محترم ، هیچ اطلاع دارید که بخش کثیری از این تحصیل کرده ها علی رغم زمان و هزینه های مادی و معنوی گزافی که برای تربیت آنها صرف شده بود، به دلیل نبود امکانات ، شرایط کاری مناسب، امنیت شغلی، نبود کارخانجات صنعتی در سطح شهرستان انزلی و .... به سایر شهرها و حتی خارج از کشور کوچ کردند؟
مسئول محترم، آیا بهتر نیست به جای چانه زنی بر سر مسائل کم اهمیتی همچون خرید امتیاز باشگاه نفت تهران با مبالغ میلیاردی، برگزاری جشنواره لاله های تالابی با صرف هزینه ۵ میلیارد ریالی شهرداری، مذاکره ۲ هفته ای در شورای شهر بر سر قیمت کرایه تاکسی و.... به فکر تجهیز تنها بیمارستان شهرستان بندرانزلی باشید تا از اعزام مصدومان سوانح و بیماران اورژانسی شهرمان به سایر شهرها و دلسرد شدن پزشکان و جراحان متعهد و کوچ احتمالی آنها به سایر شهرها جلوگیری گردد؟

*ع. ملت دوست
پیشنهاد سردبیر

... و اما می‌ماند

بیشتر

پیشخوان روزنامه ها