مشاهده مطلب

      ۲۴ شهریور ۱۳۹۷      ۰             63196      اجتماعی, تیتر یک, سیاسی, ورزشی, ویژه, یادداشت   Print This Post Print This Post

اختصاصی گیل پرس نیوز،شکست روز گذشته تیم فوتبال ملوان بندرانزلی در مقابل سپیدرود رشت بیشتر از اینکه از منظر ورزشی شکست محسوب شود شکستی فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را برای شهر انزلی به همراه داشت.

اگر منصفانه و فارغ از هیجان به این بازی بنگریم بی‌شک کمترین تقصیر را میتوان متوجه بازیکنان و کادر فنی تیم ملوان دانست. چرا که حواشی مخرب و غیرطبیعی در اطراف این تیم چه قبل از بازی طی چند روز گذشته و چه در حین مسابقه تمرکز را از باتجربه‌ترین تیم‌ها سلب می‌نماید، چه رسد به این تیم جوان با شاکله جدید که عدم تحمل چنین فشاری از سوی بازیکنان جوان آن دور از انتظار نبود.
این حواشی با کُری‌خوانی‌های معمول فوتبالی شروع شد و با انتشار مطلبی از سوی یکی از نمایندگان رشت در فضای مجازی در حمایت از یک لیدر باشگاه سپیدرود به اوج خود رسید. جدا از پرداختن به این مسئله که چرا نمایندگان مردم در مجلس قانون‌گذار به جای پیگیری مطالبات ساختاری و اجتماعی بنیادین از جمله حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، برای حضور یک لیدر در استادیوم تیم رقیب سینه سپر می‌کنند و تمام طبعات امنیتی و اجتماعی آن را به جان می‌خرند، طرح چند سوال از مسئولین نظارتی و امنیتی شهرستان و در راس آنها فرمانداری محترم شهرستان بندرانزلی و امید به پاسخگویی به این سوالات و افکار عمومی خالی از لطف نیست.
اول اینکه آیا مصوبه‌ای مبنی بر عدم حضور یک و یا چند لیدر تیم سپیدرود در بازی روز گذشته وجود داشته است یا خیر؟
اگر وجود داشته ضرورت آن چه بوده و اگر ضرورتی وجود داشته با توجه به اینکه مرجع بالاتر درخصوص الزام لغو و یا اجرای یک مصوبه شخص استاندار محترم هستند دلیل لغو مصوبه بعد از اعتراض نماینده شهرستان رشت چه بوده است؟
اما اگر مصوبه‌ای وجود نداشته چرا فرماندار محترم واکنش مناسب و به موقع به ادعای نماینده شهرستان رشت نشان ندادند؟
در واقع به جرات می‌توان گفت عدم اقتدار متولیان امنیتی و نظارتی شهرستان در واکنش به ادعای جنجالی نماینده شهر همجوار علاوه بر بی‌اعتبار جلوه‌دادن مصوبات شورای تامین شهرستان بندرانزلی، موجی از سرخوردگی اجتماعی در افکار عمومی شهرستان ایجاد نمود که حواشی بازی روز گذشته را می‌توان واکنشی هیجانی به این فشار روانی تلقی نمود.
از سوی دیگر می‌توان به عملکرد ضعیف هیات فوتبال و اداره ورزش و جوانان شهرستان بندرانزلی در مدیریت برگزاری بازی، نحوه اختصاص سکو به هواداران تیم میهمان و میزبان، نحوه چینش استقرار تماشاچیان دو تیم بر روی سکوها و عدم فراهم نمودن امکانات رفاهی از قبیل آب شرب و سرویس‌های بهداشتی با توجه به زمان طولانی حضور تماشاگران در ورزشگاه در ساعات قبل از شروع بازی اشاره کرد که قطعاً در وقوع حواشی بازی بسیار تاثیرگذار بوده است.
با همه این احوال اما اتفاقات روی سکوها در این بازی به هیچ عنوان قابل دفاع نیست. اتفاقاتی که علاوه بر چنگ زدن بر چهره فرهنگی و اجتماعی شهر انزلی، قطعاً طبعات ناگواری برای تیم ملوان و هواداران آن به همراه خواهد داشت.
اتفاقاتی که تنها موجب بر هم زدن تمرکز تیم خودی گردید و پیروزی حریف در جنگ روانی ایجاد شده را در پی داشت و توجه بیش از اندازه به حواشی بی‌ارزش و عدم خویشتن‌داری موجب سوختن ملوان در جهنم خودساخته هوادارانش در شهر انزلی و در زمین خودی گردید.
در پایان بهتر است از یاد نبریم که استادیوم تختی انزلی همیشه به جهت تشویق بی‌امان ملوان و تمرکز زدایی از تیم حریف، برای حریفان ملوان جهنم محسوب می‌شود و به خاطر بسپاریم که فوتبال یکی از مهمترین ابعاد فرهنگی در دنیای امروز به شمار می‌آید و هواداران هر تیمی سفیران فرهنگی سرزمین خواستگاه آن تیم‌اند.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.