مشاهده مطلب

      ۱۵ شهریور ۱۳۹۷      ۰             62696      اجتماعی, تیتر یک, سیاسی, ویژه, یادداشت   Print This Post Print This Post

اختصاصی گیل پرس نیوز،در راستای شفاف سازی و ارایه‌ی گزارش به مردم، چالشی را با عنوان #چالش_عملکرد آغاز کردیم. از اعضای شورای شهر و شهرستان خواستیم که عملکرد فردی خود را به صورت گزارش به مردم برای ما ارسال کنند تا در اختیار مردم بگذاریم. اما متاسفانه بعد از گذشت دو هفته هیچ متنی بدست ما نرسید و هیچکدام از اعضا خود را برای پاسخگویی به مردم متعهد ندانستند.
هدف اصلی اجرای این چالش اما عملکرد جزیره‌ای یکساله اعضای شورایی بود که از یک لیست و یک ائتلاف به صحن شورا رسیدند و این مجموعه همانگونه که اصلی‌ ترین رسانه حامی این ائتلاف بود بر خود واجب می داند علاوه بر صیانت و حمایت از شورای فعلی و رای مردم به این جریان، در بیان نقاط ضعف و کاستی‌ ها نیز در جهت رسیدن به نقطه مطلوب از هیچ کوششی فرو نگذارد.
یکی از انتقاداتی که به پایه گذاران این چالش شد این بود که اصولا کار شورایی که کار تیمی است و افراد به تنهایی نمی توانند عملکری از خود به جای بگذارند. تیمی بودن کار شوراها برای ما نیز امری کاملا بدیهی است، اما این را نیز می‌دانیم که هر فرد بنا به تخصص، تلاش، ایده پردازی و عملکردی که دارد، به شورا ورود می کند. این موضوع در شوراهای قبل نیز وجود داشت که مردم شهر انزلی تصمیم گرفتند شرایط موجود را تغییر بدهند و با حضور در پای صندوق های رای شرایطی بهتر برای شهر خود رقم بزنند.

با ارائه‌ی این پیشنهاد هدفی را دنبال می کردیم و آن هدف این بود که نشان بدهیم فرد گرایی در شورای پنجم نمود بیشتری دارد و یکی از دلایل ضعف این شورا همین موضوع است. برای اثبات این مدعا می توانید به صفحه ی اجتماعی اعضای شورا مراجعه کرده و نمایش عملکری این عزیزان را از کمک به مستمندان تا صحبتهای کوتاه و کنایه وارِ سیاسی اجتماعی، در این صفحات مشاهده نمایید.

حال که هیچ گزارش کاری از عزیزان در شورا به دست ما نرسید، بر آن شدیم که خود با توجه به عملکرد یک ساله ای که انجام داده اند نقدی بر رفتار آن ها داشته باشیم. ضمن اینکه این حق را برای اعضای عزیز شورا قائل هستیم که در صورت صلاحدید جوابیه یا متنی درباره ی متن پیشِ رو برای ما ارسال کنند. نام و فعالیت اعضای شورای شهر براساس سن آنها در ذیل آمده است:

 

۱- مه سیما نصیری

مه سیما نصیری دیگر عضو فرهنگی شورای شهر می باشد که ریاست شورای شهرستان را نیز بر عهده دارد. وی در انتخابات سال اول و دوم هیات رئیسه این شورا رفتاری چندگانه داشت که رفتار او تا حدودی یادآور رفتار الهه راستگو در شورای شهر تهران است. نصیری همچنین با رای خود باعث شد فردی خنثی به عنوان نماینده شهرستان در شورای عالی استان انتخاب شود که بزرگترین ضربه را به شهرستان در زمینه گرفتن اعتبارات وارد نمود.

متاسفانه ایشان با اینکه سابقه ۲۰ ساله حضور در شورای شهر را دارند به هیچ وجه پاسخگوی افکار عمومی نیستند و سودای ریاست در همه امور شورا را دارند. خانم نصیری ریاست کمیسیون فرهنگی شورا را بر عهده دارند و زمانی که نیک به کمیسیون فرهنگی شورا می نگریم میبینیم که متاسفانه هیچ تعریف درستی از مسایل فرهنگی در این کمیسیون وجود ندارد و کار فرهنگی تنها در برگزاری مراسم و سمینار و جشنواره خلاصه شده است. البته ایشان یک بار همه فعالان فرهنگی شهر را دور هم جمع کرد تا برنامه ای برای آنها تنظیم کنند که این تلاش ایشان قابل تقدیر است اما فعالان فرهنگی هنگامی که از جلسه خارج شدند، دیگر هیچ برنامه ای با این کمیسیون برگزار نکردند که این رفتار نیز قابل بررسی است.

۲-موسی زنجانخواه

موسی زنجانخواه عضو فرهنگی و خزانه دار شورای پنجم می باشد که سابقه ی ٢٠ سال حضور در شورای شهر را دارد. در طول ٢٠ سال حضور وی در شورا نمی توان به عملکردی از وی اشاره کرد. زنجانخواه حتی نطق قابل توجهی در طول این سال ها نداشته است.

از مهم ترین نقاط مثبت این عضور شورا مردم داری است اما وی همچنان خود را در اقلیت میداند. شاید لازم باشد پس از یک سال این تفکر را در خود تغییر دهد و به یاد آورد که زمان اندکی به پایان شورای پنجم مانده است.

۳-شعبان جعفری

شعبان جعفری نایب رییس شورای پنجم است. وی ریاست کمیسیون ترافیک را برعهده داشت که این کمیسیون به درخواست شخص ایشان منحل شد. شعبان جعفری ریاست کمیسیون گردشگری شورا را نیز عهده دار است . ایشان در شورای شهرستان بندرانزلی نیز عضویت دارند و در سال اول سخنگوی آن شورا بودند اما در انتخابات سال دوم هیات رئیسه شورای شهرستان اعلام استعفا کردند. (در پایان نقدی بر شورای شهرستان و اتفاقات پیرامون این شورا نیز خواهیم داشت). شعبان جعفری در کارهای اجرایی مانند باز کردن راه های ساحلی که متعلق به مردم می باشد و افرادی که به صورت غیرقانونی آنجا را تصرف کرده بودند، حضور و پیگیری فعالی برای به سرانجام رساندن و اجرایی کردن آن مصوبات داشتند که قابل تقدیر است.

اجرایی بودن بیش از حد او دخالت در کار مهندسین شهرداری و شهرداران نواحی باعث مشکلاتی نیز شده است. وی دو نطق جنجال برانگیز در شورای پنجم داشت که حاشیه های فراوانی به همراه داشت. یکی از این نطق ها مربوط به ملوان و دیگری درخصوص فرماندار شهرستان بندرانزلی بود، که بعد از انجام نطق درباره ی ملوان به تکذیب و طبق شنیده ها درباره‌ی موضوع فرمانداری به عذرخواهی پرداخت.

شاید تک روی بیش از حد، دخالت در انتصاب معاونین شهردار و نفرات و درگیری با کارمندان شهرداری از بزرگترین ضعف های این عضو شوارا محسوب می‌شود.

۴-هادی حیدری

هادی حیدری از دیگر اعضای فرهنگی شورا است که سابقه ی مدیریت در مدارس انزلی را دارد. وی نیز در شورای شهرستان عضویت دارد. وی در سال اول شورا ریاست کمیسیون محیط زیست و فضای سبز را بر عهده داشت که در سال دوم این کمیسیون تعطیل شد. اما متاسفانه ایشان هم گزارشی به عنوان عملکرد نداشتند و دست ما را برای نوشتن درباره ی خود خالی گذاشتند امید داریم در سال دوم ایشان هم تغییراتی در عملکرد خود داشته باشند

۵- امیر احمدی فرد

امیر احمدی فرد منتقد جوان شورای چهارم و نفر اول آرای مردم در انتخابات اردیبهشت ۹۶ بود. او در دو سال گذشته، به عنوان ریاست شورا انتخاب شده است . از کارهای مثبت رئیس جوان و پرانرژی شورا می توان به برگزاری میز خدمت، دیدار مردمی و دیدار چهره به چهره با مردم و شنیدن مشکلات آن ها اشاره کرد. این امور همان اندازه که امور قابل تحسینی به شمار می آیند می توانند نقطه ضعف عملکردی او نیز محسوب شوند زیرا در شهر انزلی همواره کارها و دغدغه های فردی بر مشکلات کلی شهر ارجح بوده است.
احمدی فرد طی یک سال گذشته، ریاست کمیسیون‌زیباسازی و‌المان شهری را به عهده داشت که پس از چند ماه و‌ تصویب چندین طرح در این کمیسیون، این طرح ها حالت اجرایی به خود نگرفتند و حتی بعضی از مصوبات این کمیسیون در شورا رای نیاورد. ‌این موضوع یکی از مسائل پرسش برانگیز شورا است که چگونه مصوبات یک‌ کمیسیون متشکل از مهندسین معمار، شهرسازی و‌ عمران نمی تواند نظر اعضای شورای شهر را در صحن شورا جلب نماید. سرانجام این کمیسیون در سال جاری توسط احمدی فرد منحل شد.
همواره یکی از شعارهای احمدی فرد بهره گیری از بخش خصوصی و سرمایه گذاری برای توسعه و آبادانی شهر بوده است. براساس  مستنداتی که در سایت شورا وجود دارد، در این زمینه اتفاقات مثبتی مثل امضای قرارداد با مالک کشتی میرزا کوچک خان و شرکت سرمایه گذاری عمران شهر پایدار رخ داده است. اما هیچ کدام از پروژه‌ها هنوز  فعالیت خود را آغاز نکرده اند ‌که در این میان عدم فعالیت کشتی میرزا کوچک خان بسیار سوال برانگیز است. تصاویر موجود در سایت شورا نشان از انعقاد قرارداد چندجانبه میان مالک کشتی، اداره کل بنادر و دریانوردی و شهرداری و شورای شهر در محل  فرمانداری بندرانزلی دارد، اما پس از گذشت یک سال خبری از کشتی قدیمی انزلی نشده است.
تعامل با مدیران منطقه آزاد انزلی و برگزاری حدود ۵۰ جلسه علنی که باعث شد شورای شهر انزلی پس از ۲۰ سال در مسیر شیشه ای شدن گام بردارد از دیگر فعالیت های قابل قبول امیر احمدی فرد محسوب می شود. انتقاداتی نیز به برخی از جلسه های غیرعلنی این شورا وارد است. جلساتی با اعضای هیات مدیره باشگاه ملوان، جلسه انتخابات هیات رئیسه شورا در سال دوم و… از مواردی است که برای مردم شهر از اهمیت زیادی برخوردار است و انتظار می رفت که خبرنگاران به عنوان نمایندگان مردم در این جلسات حضور یابند.

در خصوص امیر احمدی فرد ذکر این نکته خالی از فایده نیست که از ابتدای حضور ایشان در شورای پنجم شایعاتی مبنی بر سودای نمایندگی مجلس در ذهن رئیس شورای شهر وجود دارد و عقیده وی برای جذب حداکثری افراد، می توان از دلایلی باشد که تا به امروز او را ثابت قدم و فعال در امور خود مشاهده نموده ایم.

 

۶- ابراهیم برفچالان

تنها عضو حقوقی و سخنگوی شورای پنجم برای افراد بی خانمان فعالیت های مثبتی انجام داد که جدا از رنگ و بوی پوپولیستی این فعالیت ها، این رویکرد جای تقدیر دارد اما کارنامه ی او نیز قابل دفاعی نیست. طبق شواهد و مصاحبه های فراوان، سخنگوی شورا از آغاز به کار شورای پنجم از دست های پشت صحنه در مسائل حقوقی محکومیت های بی دلیل و … سخن می گفت که در سایت شورا می توانید بخشی از این سخنان را مطالعه نمایید. اما با تمام این تفاصیل متاسفانه باز هم مشکلات حقوقی، شهرداری انزلی را از پای درآورده است و اغلب پرونده های شهرداری در دادگاه تا به اینجا محکوم به شکست بوده اند. کار به جایی رسیده است که شهردار درخواست در اختیار گرفتن وکیل برای شهرداری را به شورای شهر ارائه داده است. ضمن اینکه می توان از ایشان درباره ی میثاق نامه ای که برای لیست امید امضا کرده بودند هم سوالاتی پرسید تا مشخص شود تا چه اندازه به تعهدات خود پایبند بوده اند! به باور بسیاری از افراد اگر فعالیت شورای اصلاحطلبان شهر نبود ایشان هرگز نمی توانستند بر صندلی شورای شهر تکیه بزنند. همین موضوع باعث شده است که رفتارهای چندگانه او در فضای مجازی و ارتباط با افراد از جناح های دیگر و مخالفان قسم خورده لیست امید تعجب بدنه سیاسی حامی شورای فعلی را در پی داشته است. از سوی دیگر علاقه شدید این عضو شورا به سخنرانی در مراسم مختلف و وعده‌ های هیجانی و احساسی در این مواقع که غالباً رنگ و بویی از واقعیت ندارد نیز در جای خود قابل تامل است. شاید کمی سکوت هم بد نباشد!

۷- یاسر کریم بخش

مهندس کریم بخش جوان ترین، سیاسی ترین عضو و چشم امید جوانان در شورای پنجم برای اثبات نیرو و قدرت جوانی است. وی در ابتدا، خصوصا درباره ی حرف زدن از تالاب بسیار فعال بود. اما عملکرد او نیز همانند ابراهیم برفچالانی در حرف خلاصه شد.جوان ترین عضو شورا چند ماه پیش چالش وعده ها در فضای مجازی را راه اندازی کرد، اما حتی خود او نیز هیچ پاسخی برای چالش خود نداشت تا برداشت مخاطبان این باشد که رفتار بیشتر شبیه به یک نمایش در فضای  مجازی بوده است. امیدواریم این عضو جوان  بخش اعظم وقت خود را برای شهر بگذارد نه فضای مجازی .
کریم بخش کاملا محو در سایر اعضای شورا شد تا او هم تا حدود زیادی امید جوانان شهر را کمرنگ کند. انتظار تلاش و فعالیت بیشتری از وی در شورا میرفت که این انتظارات برآورده نشد و متاسفانه ایشان که ریاست کمیسیون برنامه و بودجه عمران شهری را دارند هیچ گزارشی برای عملکرد ارائه نکردند. البته نگاه اجمالی به شهر نشان از ضعف بسیار در کارهای عمرانی دارد و شاید دلیل سکوت ایشان نیز همین ضعف باشد.

از یاسر کریم بخش به عنوان یک اصلاح طلب انتظار می رود پاسخگوی مردم باشد و فعالیت های خود را به صورت شفاف به مردم ارائه نماید.

 

در پایان لازم است در مورد شورای شهرستان نیز توضیحاتی ارائه دهیم: این شورا متشکل از ۳ عضو شورای شهر و ۲ عضو از شوراهای روستایی است. اما در اتفاقی نادر انتخاب رئیس شورا و نماینده شورا در شورای عالی استان (که برای گرفتن بودجه شهرستاننقش مهمی ایفا می کند) اعضای شورای شهر به هم خیانت کردند تا نماینده شهرستان از عضو روستایی انتخاب شد. چگونه می شود که اعضای شورای شهری از یک لیست به هم دیگر در انتخابات شورای شهرستان رای ندهند و نتیجه ۳ به ۲ به نفع یکی از اعضای روستایی شود؟

انتخاب ریاست شورای شهرستان شاید بتواند پاسخگوی این سوالات باشد. نکته جالب اما سکوت همه فعالین سیاسی شهرستان و ۲ عضو دیگر به این انتخاب است.

حتی طبق شنیده ها در انتخاب هیات رئیسه سال دوم شورای شهرستان قرار بود تغییراتی صورت بگیرد که باز هم این جلسه در غیاب خبرنگاران به جنجال کشیده شد. شعبان جعفری استعفا داده و هادی حیدری نیز رای سفید داد. در آخر برای دومین سال متوالی مه سیما نصیری با ۳ رای به عنوان رئیس شورای شهرستان انتخاب شد.

از مجموع نکاتی که در بالا ذکر شد می توان گفت که به عملکرد یک ساله شورای پنجم، نمره قابل قبولی تعلق نمی گیرد.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.