مشاهده مطلب

      ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷      ۰             53683      ویژه, یادداشت   Print This Post Print This Post

حدود ده سال از تصویبنامه هیات دولت مبنی بر واگذاری هشتاد درصدی تیم ملوان به منطقه آزاد انزلی می گذرد و به همین تناسب بحث ها و تبلیغات زیادی مبنی بر چگونگی انجام این امر در جریان بود. همیشه در مراسم ها و سمینارها و… ادعای تحت پوشش گرفتن تیم پرطرفدار ملوان توسط مقامات مطرح می شد. مردم همواره در انتظار تحقق این واگذاری بودند تا اینکه در سفر یک روزه دکتر سالاری استاندار گیلان به شهرستان بندرانزلی این موضوع تعیین تکلیف شد. دکتر سالاری در نشست با اقشار و اصناف و گروه های سیاسی با بیان غیر قانونی بودن مصوبه هیات وزیران در خصوص واگذاری تیم ملوان به منطقه آزاد انزلی، آن را غیر ممکن دانست اما در عین حال امید آن را دادند که این تیم از مواهب ملوکانه منطقه آزاد انزلی بهره مند گردد.
اولاً جای بسیار مسرت و خرسندی است که توسط استاندار جوان گیلان، موضوعی که ده سال به صورت یک معادله لاینحل باقی مانده بود، حل شد و مشخص شد که برگزاری شوهای تبلیغاتی، وعده های بی پایه و سخنرانی ها، در خصوص واگذاری تیم ملوان به منطقه آزاد انزلی، تنها ابزاری (فارغ از نیت خیرخواهانه و یا نیت منتفعانه) توسط بازگو کنندگان آن بود، چرا که وقتی نماینده عالی دولت در استان مصوبه ای را غیر قانونی می داند قطعاً دراین رابطه اطلاع جامع و کافی دارد بنابراین اکتفا کردن به سخن ایشان در این خصوص لازم است.
اما فارغ از بُعد اول قضیه ابعاد جالبی از مصوبه سال ۱۳۸۷ هیات دولت در استان گیلان نیز وجود دارد که پرداختن به آن ضروری است. هیات وزیران در جلسه مورخ ۱۳۸۷/۷/۲۵ که در مرکز استان گیلان تشکیل شد، موافقت نمود:
حوزه مشاورت رئیس جمهور در امور مناطق آزاد تجاری، صنعتی و ویژه اقتصادی موظف است با هماهنگی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبری رئیس جمهور و همکاری استانداری و با رعایت قوانین و مقررات مربوط نسبت به اجرای تصمیمات زیر اقدام نماید:
۱- شروع به احداث اسکله بندری کاسپین با ظرفیت دو میلیون تن در فاز اول در منطقه آزاد تجاری- صنعتی(محدوده حسن رود روستای گلشن) با توجه به مطالعات انجام شده با مشارکت بخش غیر دولتی.
۲- تیم فوتبال ملوان با هماهنگی نیروی دریایی و سازمانمنطقه آزاد تجاری- صنعتی بندرانزلی با سهام مشترک و هیات مدیریه مشترک اداره شود.( به نسبت هشتاد درصد(۸۰%) منطقه آزاد انزلی یاد شده و بیست درصد(۲۰%) نیروی دریایی).
همانطور که ملاحظه می شود دو مصوبه هیات دولت با محوریت منطقه آزاد انزلی دارای دو برآورد مالی می باشد. مصوبه اول، با محوریت احداث اسکله بندری برای منطقه آزاد انزلی، که طبیعتاً با چشم اندازی سود آور تصویب شده بود و مصوبه دوم که ذاتاً هزینه محور بود. اما چگونه می شود که بند دوم این تصویبنامه غیر قانونی و بند اول قانونی تصویب می شود؟
همانطور که در متن تصویب نامه دیده می شود اجرای این مصوبات منوط به رعایت قوانین و مقررات است حال اولین سوال این است که چه برآورد اقتصادی ای متضمن سود آوری احداث اسکله ای جدید در فاصله ۱۵ کیلومتری محدوده بندرگاهی بندرانزلی می باشد؟ و آیا احداث و شروع به کار بندر کاسپین، بندرانزلی را از رونق نخواهد انداخت؟ دومین سوال آن است که لزوم ساخت بندر و اسکله بندری استحصال زمین از دریا و ایجاد سازه در بستر دریا است، حال باید پرسید با توجه به اینکه در تصویبنامه تعیین محدوده منطقه آزاد انزلی در سال ۱۳۸۴، (۱۳۹۳ توسط دیوان عدالت اداری ابطال گردید) و۱۳۹۶ حدود دریایی برای منطقه آزاد انزلی تعیین نشده است چگونه منطقه آزاد در خارج از محدوده خود در حال احداث اسکله است؟ و سوال سوم آنکه همانطور که هیات وزیران تصویب کرده بود ظرفیت این اسکله در فاز اول دو میلیون تن می باشد، چگونه منطقه آزاد انزلی بر خلاف ظرفیت تصویبی در حال احداث بندری با ظرفیت بیش از ۲۰ میلیون تن است؟ آیا تصویب نامه جدیدی از هیات وزیران در خصوص افزایش ظرفیت وجود دارد؟ سوال چهارم این است که، علیرغم تاکیدات سازمان محیط زیست مبنی بر تخریب شدید محیط زیستی احداث این اسکله و حتی تحت تعقیب قرار گرفتن برخی از مدیران منطقه آزاد در سنوات قبل از سال ۱۳۹۲، چگونه این تهدیدات زیست محیطی به یکباره مسکوت ماند و دیگر از آن حرفی به میان نیامد؟

جناب آقای استاندار تاکید شما بر حمایت منطقه آزاد به صورت اسپانسر از تیم ملوان ستودنی است اما اگر به ماده ۲ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد تجاری- صنعتی جمهوری اسلامی ملاحظه ای داشته باشید، تصریح شده است که هرگونه هزینه کرد سازمان های مناطق آزاد در مناطق همجوار می بایست با تصویب هیات وزیران صورت بگیرد و هرگونه تخطی از این مفاد در حکم تصرف اموال عمومی قلمداد شده است بنابراین صریح تر می توان گفت که حمایت های معنوی منطقه آزاد انزلی به نفع تیم ملوان نقد تر از مادی آن است!

*دکتر امیدی ( دکترای حقوق)

گیل پرس نیوز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.