مشاهده مطلب

      ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۷      ۰             53640      ویژه, یادداشت   Print This Post Print This Post

با نگاهی به عملکرد و رفتار سیاسی و عملی حسن روحانی از آغاز سال ۱۳۹۶ یعنی دو ماه مانده به انتخابات ریاست جمهوری۲۹ اردیبهشت۱۳۹۶ تا به امروز ، این نکته بدست
می آید که روحانی در بهار۱۳۹۶ بسیار طوفانی در شعار دادن ، ظاهر شدند و تندترین شعارها و سخنان را در جایگاه خود، بر زبان آوردند. روحانی پس از انتخاب شدن در سکوتی عجیب، فرو رفتند. اما از زمستان ۱۳۹۶، نوع دیگری از دکترحسن روحانی را نظاره کرده ایم.
با شنیدن تمامی سخنرانی ها و حتی مصاحبه تلویزیونی دکتر روحانی ، این نکته بدست می آید که ، انگار جناب رئیس جمهور فراموش کرده اند که شخص اول کشور در مقام اجرایی هستند.
روحانی به نوعی سخن میگویند که گوئی هیچ مسئولیتی در نظام ندارند و به نوعی میخواهند سخنان انتقادی خود را به گوش مسئولین نظام برسانند.
البته باید یادآور شد که روحانی به تنهایی این نقش را برعهده گرفته و اکثریت دولتمردان وی؛ با اقدامات رییس جمهور کاری نداشته و در سکوت و سکون کامل بسر می برند.
روحانی با یک مشکل اساسی مواجه است.این مشکل اینکه، وی از عملگرایی به شعارگرایی روی آورده است و در این میدان هم مانند دیگر میادین تنها هستند.
اینکه روحانی در سخنرانی روز کارگر ، از وزیران خود انتقاد میکند، به هیچ عنوان قابل پذیرش نیست. مگر نه آنکه روحانی می تواند با اشاره ای وزیری را عزل نماید؟
پس دلیل این انتقادات چه می تواند باشد؟

۱-اینکه روحانی با مشکلات و موانع بسیار سختی مواجه است؟
خب اگر جناب رییس جمهور به عهد و شعار خود با مردم و سوگند به قرآن در پیشگاه ملت ، پایبند هستند و اگر نمیتوانند کاری انجام دهند، صادقانه به مردم توضیح دهند.در این حالت باید به مردم گزارش دهند که چه جریان و اشخاصی مانع کارکرد وی میشوند. حتما با شنیدن این پیشنهاد، جناب روحانی به مانند دیگر مسئولان نظام این نکته را مطرح خواهند کرد که نباید هزینه اضافه تولید کرد و یا شما نمیدانید در لایه های بالای قدرت چه وضعتی وجود دارد. در مقابل و شنیدن این تحلیل از طرف روحانی ، باید این چنین گفت ، که مگر شما لایه های قدرت و وضعیت نظام را نمی دانستید؟ پس چرا پا به این عرصه گذاشتید و آن همه وعده و شعار دادید؟
جناب رییس جمهور؛؛؛ این عذر و بهانه به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.
۲- شعارگرایی و نشستن در جایگاه اپوزیسیون از طرف روحانی ، میتواند به این دلیل باشد که رییس جمهور شکست را پذیرفته و میخواهند با گفتار درمانی و مطرح کردن برخی انتقادات ، جایگاهی در بین مردم داشته باشند ، که اگر این دلیل درست باشد ، بازهم جناب روحانی مورد انتقاد قرار خواهند گرفت که چرا صادقانه با مردم سخن نمیگویند و از آن مهمتر آنکه، چرا و چطور میخواهند سه سال آینده را سپری کنند؟
شاید با شنیدن این تحلیل، جناب رییس جمهور اینطور بفرمایند که میشود با همکاری و همدلی دولتمردان وضعیت را سامان داد و در این راه چند وزیری را هم تغییر دهند.
اما بهتر است بدانند که در دوره دوم هر دولتی، روحیه و امید به سطح پایینی می رسد و اکثر دولتها به روزمرگی افتاده اند. چاره کار این است که در هر شرایطی ، جناب رییس جمهور بازی با الفاظ و جملات را کنار بگذارند و صادقانه به مردم گزارش بدهند.
اینکه در قدرت بمانیم و نگاهی به بالا داشته و با شعار و انتقاد ، به مردم وعده آینده بهتر را بدهیم، اقدام صادقانه و درستی نیست.

مورد دیگر آنکه ، روحانی خود میداند که در کشور ، جایگاه و پایگاه اجتماعی قابل توجهی ندارند.چون اعتدال گفتمان و جریان سیاسی نیست.بلکه یک روش اخلاقی است.هرچند در روند کاری دولت، چیزی بنام اعتدال مشاهده نمیشود. یعنی فقط تفریط است و تفریط…

روحانی خود میداند که اگر شخص رییس دولت اصلاحات نبودند، هرگز به ریاست جمهوری نمی رسیدند.
دلیل شعارگرایی و نشستن در جایگاه اپوزیسیون هر چه باشد به ضرر مردم و آینده کشور است.
جناب روحانی باید بدانند که با این ادبیات نمیتوانند جایگاهی بالاتر از زمستان ۱۳۹۱ داشته و بدست آورند.
این ادبیات از رییس جمهور به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست. روحانی رییس جمهور است.
آیا این درست که رییس جمهور به مانند یک فرد عادی که در کوچه و نانوایی انتقاد میکند، رفتار و عمل نماید؟
نمایندگان مجلس انتقاد کنند. رییس جمهور انتقاد کند. آن کسی که در قدرت نیست هم انتقاد کند. خب نتیجه این رفتار چه خواهد بود؟
آیا با انتقاد کردن ، مشکل کشور و بیکاری جوانان و گرانی دلار و طلاق حل خواهد شد؟
جناب رییس جمهور…مردم به شما رای دادند که دوره ناکامی و سیاه احمدی نژاد را سامان دهید. مردم به شما رای دادند تا دیگر شاهد گرانی لحظه به لحظه اجناس و دلار نباشند. مردم به شما رای دادند تا سخن راست بشنوند.
آیا مردم بشما رای دادند که از وزیران خود انتقاد نمایید؟؟؟
مردم به رییس جمهوری که سخنان انتقادی بر زبان آورد، رای نداده اند.
سکوت شما در مقابل برخی مسائل و حفظ کردن خود در قدرت و بیان این نوع انتقادات و فلج بودن دولتتان ، به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست. اگر مردم به سخنان پنج دقیقه ای رییس دولت اصلاحات ، لبیک میگویند، فقط و فقط بخاطر صداقت و درستی ایشان است.چون خاتمی با مردم هیچ وقت دوپهلو سخن نگفت و برای حفظ خود در قدرت، هر عملی را انجام نداد و هر سخنی را بر زبان نیاورد.

سخن آخر اینکه، مردم عملکرد درست میخواهند نه حرف و انتقادات زیبا… درواقع مردم رییس جمهور میخواهند نه منتقد.

*محسن بیناپور

گیل پرس نیوز: انتشار مطالب خبری و یادداشت های دریافتی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.