مشاهده مطلب

      ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۷      ۱             52972      اجتماعی, پیشنهاد سردبیر, تیتر یک, علمی - فرهنگی, ویژه   Print This Post Print This Post

اختصاصی گیل پرس نیوز،در دنیای امروز یکی از راههای کسب درآمد پایدار و اشتغال زایی توجه به بحث گردشگری است به طوری که امروزه صنعت گردشگری پس از صنایع نفت و خودروسازی تبدیل به سومین صنعت بزرگ جهان شده است.
استان سرسبز گیلان یکی از استان هایی است که با توجه به موهبت های خدادادی همواره مورد توجه گردشگران قرار گرفته که شهرستان انزلی نیز از این امر مستثنی نبوده است و ظرفیت های بسیار مناسبی برای جذب گردشگران داخلی و خارجی دارد. اما نکته ای که در سال های اخیر بسیار مورد نقد شهروندان و اهالی فرهنگ و هنر این شهرستان واقع شده است عدم توجه کافی به حفظ و مرمت آثار تاریخی و گردشگری و معرفی آنها به میهمانان شهر انزلی می باشد.
یکی از جاذبه های گردشگری در ایران، اماکن فرهنگی-مذهبی می باشند که به دلیل بافت منحصر به فرد خود بسیار مورد توجه هستند و درآمدهای مناسبی از بازدید گردشگران از چنین فضاهایی حاصل می شود.
مسجد بی بی حوریه در ورودی شرقی شهر انزلی از فضاهایی است که از سوی شهروندان انزلی بسیار مورد توجه قرار گرفته است و مردم این شهر از دیرباز اعتقاد قلبی زیادی به این امامزاده دارند و همواره هنگام گذر از این بقعه ضمن ادای احترام به ساحت ایشان، برای اهدای صدقه و نذورات خود دقایقی در این مکان توقف دارند. گنبد و گلدسته این مسجد برای شهروندان و مسافرانی که به انزلی وارد می شوند، بسیار خاطره برانگیز توام با آرامش قلبی است.
نکته ای که ذکر آن ضروری می نماید این است که مسجد فوق از دست تعمیرات طولانی مدت [که تبدیل به یکی از برندهای انزلی شده است] در امان نمانده است ومتاسفانه در روزهای اخیر شاهد تخریب گلدسته های مسجد بی بی حوریه در سکوت محض مسئولین میراث فرهنگی شهرستان هستیم و این در حالی است که بعضا مشاهده می شود این اداره به چگونگی روند ساخت املاک شخصی بسیار حساس و دقیق می باشد و در صدور مجوزهای ساخت و مرمت املاک بسیار سختگیرانه عمل می کند!
از سویی دیگر، در ماههای گذشته خبر بازسازی سینما گل سرخ انزلی یکی از قدیمی ترین سینماهای شهرستان و استان به گوش رسید و نویدبخش این بود که این سینما با تمام بار نوستالژیکی که برای شهروندان انزلیچی دارد، بار دیگر به شکوه گذشته خود باز خواهد گشت، اما اداره میراث فرهنگی در این زمینه نیز بسیار بی توجه و سهل انگارانه عمل نموده است به طوری که اکنون در نیمه راه بازسازی، بسیاری از اهالی فرهنگ انزلی، مخروبه سابق این سینما را به فضایی که قرار است تبدیل شود ترجیح می دهند.
در این میان موضوعی که بسیار مورد بحث قرار می گیرد این است که، شورای شهر بندرانزلی و در راس آن کمیسیون فرهنگی شورا در زمینه حفظ آثار فرهنگی و تاریخی شهر چه وظیفه ای دارند؟ و چرا سکوت را به دفاع از حق مردم این شهر ترجیح داده اند؟ آیا اعضای یک کمیسیون که برای تغییر نام خیابان ها چندین جلسه برگزار می کنند بر خود لازم نمی دانند که به این مسائل ورود نمایند؟! مشکلات این شهر تنها حقوق پرسنل شهرداری و آسفالت خیابان های شهر نیست، از اعضای یک کمیسیون تخصصی انتظار می رود بیشتر در حوزه اختیارات خود فعالیت نمایند و این مشکلات را به حال خود رها نکنند.
حفظ و مرمت آثار تاریخی و به دنبال آن توجه بیشتر گردشگران به شهر انزلی، می تواند زمینه ساز اشتغال بخشی از جوانان تحصیلکرده و پرتلاش این شهر باشد تا این شهرستان بتواند قدری از رتبه اول بیکاری استان فاصله بگیرد. بدون شک یکی از دلایلی که مردم به این شورا اعتماد کردند امید شهروندان برای بهبود شرایط کسب و کار جوانان شهر با همت شورای جدید بود.
به اعضای کمیسیون فرهنگی شورای شهر و رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان پیشنهاد می کنیم موشکافانه تر به این قضایا ورود نمایند و پس از بررسی های لازم به شهروندان اعلام کنند که تغییرات و به روزسازی در فضاهای فرهنگی به چه قیمتی انجام می شود؟ لازمه تغییرات و بهسازی هر فضایی، همسان سازی آن با محیط اطراف و فرهنگ بومی هر شهر می باشد و به نظر نمی رسد ساخت گنبد و گلدسته هایی از طلا برای مسجد بی بی حوریه انزلی بتواند موجب جلب رضایت شهروندان فرهنگی- مذهبی این شهر باشد.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

 1. نمیفهمم با این بازسازی ونقاشی سینما گل سرخ چرا مخالفت شده؟
  این که ثبت میراث فرهنگی نیست
  خوب هم شده
  مسجد بی بی حوریه است نه امامزاه
  ضمنا هیچ زمان برای گردشگران جاذبه ای نداشت

  حسین