مشاهده مطلب

      ۰۴ فروردین ۱۳۹۷      ۰             52650      اجتماعی, پیشنهاد سردبیر, تیتر یک, گزارش, گزارش تصویری, ویژه   Print This Post Print This Post

برگزاری رویداد ساعت زمین در بندر انزلی

ساعت زمین بهانه‌ای برای احترام گذاشتن به سیاره زمین است و در کشورمان از سال ۹۰ این رویداد توسط شهرداری تهران، ابتدا با خاموشی چراغ‌های برج میلاد و سپس سایر نمادهای شهر تهران برگزار شد.

ساعت زمین رویدادی است که هرسال در آخرین شنبه ماه مارس، در نقاط مختلف دنیا به احترام سیاره زمین و با هدف آگاهی مردم از تغییرات آب و هوایی برگزار می‌شود. ساعت زمین برای نخستین بار در دنیا توسط روزنامه‌ی شهر سیدنی در سال ۲۰۰۷ مطرح شد. در این طرح ۲.۲ میلیون نفر از ساکنان پایتخت استرالیا در این ساعت چراغ‌های غیرضروری خود را خاموش کردند. پس از اقدام سیدنی استرالیا، هرساله تعدادی از شهرهای جهان به این طرح پیوستند تا شهرهای بسیاری طرح ساعت زمین را در روز ۲۵ مارس اجرا کنند.

ساعت زمین بهانه‌ای برای احترام گذاشتن به سیاره زمین است و در کشورمان از سال ۹۰ این رویداد توسط شهرداری تهران، ابتدا با خاموشی چراغ‌های برج میلاد و سپس سایر نمادهای شهر تهران برگزار شد.

طبق برآوردها، اگر ۳۰ میلیون مشترک برق در ایران، هرکدام، تنها معادل یک لامپ یکصد واتی از مصارف روشنایی خود را بین ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۱:۳۰ خاموش کنند، موجب صرفه جویی سه هزار مگاواتی مصرف انرژی می شوند.

امسال نیز این رویداد در بندر انزلی و به همت انجمن طرفداران توسعه انزلی در محل پل قدیم غازیان برگزار شد و از ساعت ۲۰:۳۰ به مدت یک ساعت ضمن برگزاری مراسم ویژه ی این رویداد، چراغ های روی پل خاموش شد.

احسان هادی پور رئیس اداره محیط زیست بندر انزلی در این رویداد با اشاره به اینکه امسال رکورد استفاده از بنزین در یک روز را زدیم گفت:  بشردر بازه ی زمانی کوتاه صد ها گونه ی جانوری و گیاهی را نابود کرده است که طبیعت طی صد ها میلیون سال گذشته با خود اینکار را نکرده است و با تولید زیاد و مصرف نابخردانه انرژی باعث شده است نظم اکوسیستم های روی زمین از بین برود.

وی خاطر نشان کرد: یکی از کار کردهای تالاب این است که کربن دفع شده در اتمسفر را به خود جذب می کند.

هادی پور افزود: کربن و سایر گاز های گلخانه ای توسط مصرف انرژی تولید می شوند که باعث گرم شدن کره زمین می شوند که این افزایش دما باعث آب شدن یخ ها و بهم خوردن اقلیم در نقاط مختلف کره زمین شده است.

وی تصریح کرد:  این تغییرات اقلیمی می تواند تاثیرات زیادی روی زندگی ما بگذارد و برای اینکه بخواهیم این تغییرات اقلیمی را کنترل کنیم باید در مصرف انرژی صرفه جویی کنیم و در شیوه زندگی خودمان تجدید نظری بکنیم و تبدیل به جامعه مصرفی دور ریز نشویم.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.