مشاهده مطلب

      ۰۲ فروردین ۱۳۹۷      ۰             52638      اجتماعی, پیشنهاد سردبیر, تیتر یک, ویژه   Print This Post Print This Post

نقش گردشگری در توسعه پایدار انزلی

بندر انزلی برترين مقصد گردشگري، می تواند الگوي توسعه پايدار و مناسب ترين مكان براي سرمايه گذاري در منطقه شمال ایران باشد.

اختصاصی گیل پرس نیوز، گردشگری می تواند اثرات متفاوت و قابل توجهی در منطقه ی گردشگرپذیر برجای بگذارد. این اثرات می توانند اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و زیست محیطی باشند. برنامه ریزان و سیاستگزاران توسعه نیز از صنعت گردشگری به عنوان رکن اصل توسعه پایدار یاد می کنند. با توجه به گستردگی کاربرد توسعه ی پایدار این واژه به اشکال گوناگون توصیف شده و در اصل فرایند دگرگونی روابط بین نظام ها، فرآیندهای اجتماعی، اقتصادی و طبیعی می باشد. با توجه به اهمیت صنعت گردشگری، علاوه بر عوامل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی، عوامل محیط طبیعی نیز نقش مهمی را در توسعه گردشگری و همچنین جذب گردشگر ایفا می کنند. در واقع گردشگر از یک فضای جغرافیایی استفاده می کند که این فضا، دارای یک ساختار فیزیکی و طبیعی شامل عوامل زیست شناسی و طبیعی( اقلیم، زمین شناسی، توپوگرافی و جامعه گیاهی و جانوری) و همچنین برخی از عواملی است که به وسیله فعالیت انسانها به وجود آمده است. ورود گردشگران به هر منطقه منجر به ایجاد اشتغال در سطح کلان شده که زمینه را برای توسعه ی اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مهیا می نماید. امروزه صنعت گردشگری در جهان توسعه ی فراوانی یافته است و بسیاری از کشورها از این رهیافت توانسته اند وضعیت خویش را تا حد درخور توجهی بهبود بخشیده و بسیاری از مشکلات خود از قبیل بیکاری، پایین بودن سطح درآمد، سرانه و کمبود درآمد ارزی را کاهش دهند.همچنین مطالعات زیادی در سطح جهان پیرامون توسعه ی فعالیت های توریستی سواحل صورت گرفته است، تمامی این بررسی ها به اهمیت سواحل به لحاظ منحصر به فرد بودن آن ها و محصور بودن توسط آبها جذاب برای توریست است. ایران با توجه به اینکه جزو پنج کشور جهان از نظر تنوع اقلیمی وجزو ده کشور جهان از نظر تاریخی و فرهنگی است هنوز نتوانسته به طور شایسته به جذب گردشگر بپردازد که این ناشی از عوامل مختلفی چون تحریم وغیره می باشد.
بندر انزلی برترین مقصد گردشگری، می تواند الگوی توسعه پایدار و مناسب ترین مکان برای سرمایه گذاری در منطقه شمال ایران باشد. انزلی هم اکنون با برخورداری از امکانات اقامتی، قطب مهم گردشگری کشور محسوب می شود در نتیجه می توان گفت پتانسیل های گردشگری موجود در انزلی همچون سواحل و اقلیم مساعد، یکی از راهبردهای اصلی توسعه منطقه به شمار می آید همچنین این منطقه به دلیل جایگاه جغرافیایی و سرزمینی خود وداشتن کرانه های مناسب، برای تمامی ماه های سال آماده ی استفاده از طرحها و برنامه های جهانگردی است. و در صورتی گردشگری در توسعه پایدار انزلی و به تبع آن کشور تأثیرگذار است که با توجه به مفهوم توسعه پایدار از تخریب محیط زیست، منابع و میراث فرهنگی انزلی، جلوگیری به عمل آید.
پیشنهادات:
-ایجاد ایستگاه هایی برای راهنمای گردشگران و استفاده از افرادی برای راهنمای گردشگران داخلی و به خصوص خارجی.
-برگزاری سمینارها، همایشها و کنفرانسهای بین المللی در این منطقه به منظور شناساندن هر چه بیشتر بندر انزلی.
-سرمایه گذاری هر چه بیشتر بر روی گردشگری دریایی به منظور جذب گردشگران علاقمند به تورهای دریایی و ورزش های مرتبط با آب مثل غواصی.
-حتی الامکان کاهش هزینه های سفر و اقامت در این منطقه برای جذب هرچه بیشتر گردشگر داخلی.
-تشویق برای سرمایه گذاری در جهت گسترش امکانات گردشگری برای جذب گردشگر با توجه به اینکه انزلی در ایام عید نوروز و تعطیلات با کمبود مراکز اقامتی مواجه است.
-بازاریابی برای صنایع دستی شهر که توسط بومیان تولید می شود.

میلاد منصف – فعال رسانه

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.