مشاهده مطلب

      ۲۲ مرداد ۱۳۹۶      ۲             43618      اجتماعی, ویژه   Print This Post Print This Post

همایش روز ملی کاسپین و نکوداشت پدرعلم زمین شناسی در بندرانزلی+تصاویر

همایش روز ملی کاسپین و نکوداشت پرفسور علی درویش زاده پدر علم زمین شناسی ایران روز 21 مرداد به همت انجمن طرفداران توسعه بندر انزلی و همراهی اداره حفاظت محیط زیست ، اداره فرهنگ و ارشاد شهرستان و انجمن سینمای جوان انزلی برگزار می شود.

در این همایش پروفسور علی درویش زاده با موضوع کاسپین در گذر زمان از نگاه زمین شناسی و دکتر سعید نادری با موضوع زیست بوم دریای کاسپین و آلودگی های آن سخنرانی خواهند داشت.
پرفسور درویش زاده متولد۱۳۱۴ بندرانزلی،استاد دانشگاه، پژوهشگر، زمین‌شناس، ازچهره‌های ماندگار علمی وملقب به پدر علم زمین‌شناسی ایران است. دکتر درویش‌زاده عضو پیوستهٔ فرهنگستان علوم ایران و رئیس شاخهٔ زیست‌شناسی آن فرهنگستان است . درویش زاده دکترای زمین شناسی از دانشگاه «کلرمون فران» در گرایش سنگ‌شناسی است.
همچنین بنا بر این گزارش جمعه ۲۰ مرداد از ساعت ۱۸ نیز فستیوال موسیقی و هنرهای تجسمی ، همخوانی با کاسپین در ساحلِ مروارید مجموعه دهکده ساحلی انزلی به همت انجمن طرفداران توسعه بندر انزلی و مشارکت اداره حفاظت محیط زیست ، آموزشگاه زبان رنگین کمان و مجموعه دهکده ساحلی و آتلیه کبود برگزار می شود.
۲۱ مرداد ۱۳۸۵۵، کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر ( کنوانسیون تهران ) برای پنج کشور ساحلی لازم الاجرا و به عنوان روز دریای کاسپین نامگذاری شد.
کاسپین بزرگترین دریاچه جهان با ۳۷۱ هزار کیلومتر مربع وسعت چونان گنجینه ای سرشار از ثروت های بی بدیل ، شایسته پاسداشت و حفاظت است.
پنج کشور ایران، آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان از این خوان پر نعمت منابع طبیعی ، آبزیان ، نفت و گاز و فرصتهای طلایی دریانوردی ، تجارت و گردشگری بهره مند هستند.
بیش از دو سوم حجم آب دریای خزر با عمقی به مراتب بیش از بخش شمالی مربوط به بخش جنوبی است که ایران در این قسمت قرار دارد.این دریا زیستگاه گونه های نادری همچون ماهیان خاویاری و فک کاسپین است.
ایرنا

عکاس: علی سرقندی

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

 1. سلام
  تصویر بردار تصاویر را هدفمند انتخاب کرده و از بزرگانی که در حیطه علم و دانش و بسیار بسیار مرتبط با روز کاسپین در جلسه حضور داشتند هیچ تصویری برداشت نکرده اند.بسیاری از این تصاویر حتی دو دقیقه حرف برای کاسپین نداشتند و ندارند.تا زمانی که اخبار به این صورت ارسال می شود روزگار تالاب و انزلی بهتر از این نخواهد بود

 2. جهت اطلاع عزیزانی که در این چند سال متمادی نام کاسپین را به عنوان برند از این دست همایشها انتخاب نموده اند و نسبت به تذکرات و یادآوری های مکرر بدون توجه از کنار آن گذشته اند:
  به مناسبت ۲۱ مرداد روز دریای خزر
  پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): بیست و یکم مرداد ماه سال ۱۳۸۵، کنوانسیون حفاظت از محیط زیست دریای خزر (کنوانسیون تهران) برای ۵ کشور ساحلی لازم‌الاجرا و بعنوان روز دریای خزر نامگذاری شد.
  http://www.iew.ir/1394/05/21/38872
  توجه کنید ۱۱سال پیش این روز به نام خزر رونمایی شد اما در چند سال گذشته همزمان با کلید خوردن منطقه بندری کاسپین به عنوان رقیب اصلی منطقه آزاد و بنادر انزلی و زمزمه زیرمجموعه قرار گرفتن آن تحت نام واحد و مشترک کاسپین و با توجه به حرکات ایذایی مستمر استانی برای حذف نام انزلی,, پرسشی مطرح میشود برجسته سازی نام کاسپین در صورتیکه مطابق کنوانسیون مربوطه نام خزر در ترجمه رسمی فارسی این پروتکل ثبت و ضبط گردیده است در خود انزلی و به توسط نهادهای شهری انزلی بر پایه کدام سلیقه ودوراندیشی هرسال تکرار میشود؟ وجالب آنکه در طراحی لوگو و پوستر تبلیغاتی که اصلیترین نشانه تبلیغاتی آن است کوچکترین نشانه ای از نام محتوایی انزلی به عنوان بزرگترین بندر حاشیه خزر(کاسپین) نمیتوان یافت !!!
  شاید بتوان امید به آن داشت که همچون دیگر سریالهای دنباله دار حذف و غصب نام و صفات تاریخی مختص شهر انزلی که توسط شهرهای دیگر در قامت یک مدعی! به نامشان سند زده شده است و و ما فقط بیننده مطلق آن بودیم حداقل در این مورد با بی سلیقگی و بی توجهی و مشغولیات و روزمرگی های مسبوق به سابقه در انزلی آتش بیار این معرکه نباشیم و آب به آسیاب فرصت طلبان تضییع حق شهروندان انزلی نریزیم و حداقل در سال پیش رو به هر نحوی در برگزاری هرگونه همایش و مناسبتی نام انزلی رنگ و رخ بیشتری داشته باشد.
  در دنیای جدید رسانه , رقابت دنیای تبلیغات و پروپاگاند اصلیترین بازوی رشد و کسب درآمد و سرمایه گذاری در هر منطقه میباشد و برجسته سازی یک نام بصورت مکرر خود بخود خود را به عنوان یک واقعیت به اذهان عمومی و صاحبان سرمایه تحمیل میکند و در تخصیص و جهت دهی در این زمینه نمیتوان نسبت به این مهم در حوزه اقتصادی و منطقه ای شهر انزلی بی توجه بود و در پس آن از بی توجهی و عدم تخصیص بودجه استانی در مقایسه با شهرهای مجاور قلم فرسایی کرد , آه کشید وچشم به آسمان دوخت …
  امیدوارم نام کاسپین !!! که این روزها با تضییع حق جماعتی مردم عجین وهمراه شده است که بدون دور اندیشی و فقط برای گذران روزمرگی سرمایه زندگی خود را به باد فناداده اند و هر روز نا امیدانه در برابر موسسه آن, آه از نهادشان برمیآید ;که چگونه بدست خود حاصل عمر خود و خانواده خود را از بین بردند , آیندگان ما نیز در کنار ساحل شهرمان چشم به افق کاسپین بدوزند و به یاد آبی که به آسیاب رودخانه ای! به جای خزر و انزلی ریخته شد!! آه از نهادشان برآید و اعمال گذشتگان شهرشان را با هزاران تعجب وافسوس و با شرمندگی برای فرزندانشان بازگو کنند ووو…
  با احترام
  رامین محمدی