مشاهده مطلب

      ۲۹ خرداد ۱۳۹۶      ۰             37939      اقتصادی, یادداشت   Print This Post Print This Post

به این داستان توجه کنید:

۱- چهارشنبه گذشته یکی از شعبات موسسه مالی ثامن در تهران با مشکلات سیستمی و شبکه‌ای مواجه می‌شود و امکان ارائه خدمات به مراجعینش را نمی‌یابد. این مشکل برای یکی دو شعبه دیگر هم رخ می‌دهد.

۲- این مشکل آن شعبه که در خیابان هنگام واقع در حوالی میدان نارمک قرار دارد، تا پایان ساعت اداری آن روز حل نمی‌شود اما بقیه شعبات مشغول ارائه خدمات بودند و از افرادی که به آن شعبه مراجعه کرده بودند، خواسته می‌شود به شعبات دیگر بروند.

۳- برخی افراد از این تجمع مقابل شعبه مذکور فیلم می‌گیرند و برای شبکه تلویزیونی «من و تو» می‌فرستند.

۴- شبکه «من و تو» فردای آن روز، یعنی عصر پنجشنبه، با پخش این کلیپ‌ها، فرصت را غنیمت شمرده و با افزودن پیاز داغ، به روایت ماجرا می‌پردازد.

۵- پنجشنبه شب و جمعه هم ایام تعطیل آخر هفته و طبق معمول، دریغ از اینکه مسئولی در احساس خطر کرده و بخواهند در اطلاعیه‌ای حقیقت تحریف شده را توضیح بدهد و جلوی فاجعه را بگیرد. لابد فکر می‌کرده شنبه اول وقت این کار را انجام خواهد داد اما گاهی، خیلی زود دیر می‌شود.

۶- از شنبه صبح، مردمی که در این موسسه سپرده‌گذاری کرده بودند، هراسان به شعبات ثامن مراجعه می‌کنند و آنچه بر زبانشان جاری بود، فیلم‌های منتشر شده در «من و تو» و ورشکستگی ثامن بود.

۷- بالاخره موتور مسئولان مربوطه روشن می‌شود و شروع به اطلاع رسانی‌کرده و تاکید می‌کنند که سپرده‌گذاران نگران نباشند. مشکل پیش آمده برای آن شعبه، ناشی از مشکلات نرم افزاری بوده است و این به معنای ورشکسته شدن ثامن نیست. (اینجا)

۸- از بعد از ظهر شنبه این بار کانال‌های تلگرامی و برخی رسانه‌های وطنی هستند که با دریافت فیلم و عکس‌هایی از تجمع روز شنبه مردم مقابل شعبات ثامن، به این شایعه دامن می‌زنند و بدین ترتیب این بار آن دسته از مردمی که «من و تو» ببین نیستند و در ثامن سپرده دارند،‌ راهی شعبات می‌شوند و ….

۹- قصدم از نگارش این نوشتار، هجمه به شبکه تلویزیونی «من و تو» که عنادش با جمهوری اسلامی کاملا عیان است، نیست زیرا از آن شبکه قطعا انتظار نمی‌رود که در راستای منافع ملی ایران و ایرانی‌ کار رسانه‌ای بکند. هدفم گلایه از من و تو و آن افرادی است که هریک عبارت شهروند خبرنگار را شنیده‌ایم، موبایل هم که داریم، پس فکر میکنیم هرجا مشکل ، تجمع یا موردی دیدیم،‌ رسالت داریم از آن فیلم گرفته و به این طرف و آن طرف بفرستیم!

۱۰- نمونه این باور غلط را در دو حادثه تلخ و بسیار مهم هم مشهود بود؛ یکی پلاسکو و دیگری حمله تروریست‌های داعش به مجلس. نمونه خارجی این موارد را هم دیدیم. مردم انگلیس که زودتر از ما به موبایل و تجهیزات پیشرفته دست پیدا کرده‌اند، چند روز قبل وقتی برج گرنفل در لندن آتش گرفت، کسی از شهروندان عادی فیلم نگرفت و هیچ فیلم موبایلی هم دست به دست نشد. لابد انگلیسی‌ها هنوز واژه شهروند خبرنگار به گوششان نخورده است.

۱۱- قطعا اینگونه نیست که لندنی‌ها ندانند وظیفه‌شان به عنوان یک شهروند چیست. آنها قطعا با این مقوله آشنایند و در عین حال می‌دانند که کار خبر و خبرنگاری، وقتی که پای منافع جمعی در میان است، کار راحت و سَرسَری نیست که بتوان در همه جا با فیلم گرفتن و به اشتراک گذاشتنش، رسالت انسانی خود را به اجرا بگذارند. برای همین بر عکس کشور ما،‌ در آنجا نمی‌توان با یک فیلم موبایلی آرامش ده‌ها هزار نفر را بر هم زد و با منافع ملی انگلیس بازی کرد اما متاسفانه در ایران خیلی راحت می‌توان یک بحران در سطح ملی ایجاد کرد.

۱۲- در ایجاد این بحران هم، فقط شبکه‌های معاند یا معدود هم‌وطنان ناآگاه‌مان که البته حتما نیت خیر و کمک به همنوع دارند، مقصر نیستند بلکه رسانه‌های خودمان هم مقصرند وگرنه باید همان روز شنبه یا یکشنبه، با هدف کاستن از التهابی که در حال تبدیل به بحران است، با انتشار بیانیه‌ها و مصاحبه مسئولان این موسسه مالی و حتی بانک مرکزی، به این موضوع می‌پرداختند . اما متاسفانه حتی امروز دوشنبه هم این مشکل، کمتر در صفحه نخست روزنامه‌ها دیده شد.

۱۳- فکر نکنید که نفسم از جای گرم در میاید و بیرون گود نشسته‌ام؛ خودم هم جزو سپرده‌گذاران ثامن هستم و از قضا اکنون که به پولم نیاز مبرم دارم، بخاطر هجوم مردم نگران به شعبات ثامن، کارم سخت گره خورده است چون برای هیچ یک از شعبات امکان اینکه به نهایتا به ۴۰- ۵۰ نفر آنهم نفری دو میلیون تومان بدهند،‌ وجود ندارد. البته به مردم حق می‌دهم نگران باشند، چون اخیرا داستان‌های زیادی از ورشستگی برخی موسسات شنیده‌اند و اکنون نگران سرمایه خود هستند. اما بحثم اینجاست که این مشکل به وجود آمده با این رفتارهای ما حل نخواهد شد. حل این مشکل ثامن که حتی مسئولان بانک مرکزی هم می‌گویند نگران نباشیم، فقط در آرامش اتفاق می‌افتد و نه با صف کشیدن مقابل شعبه‌ها برای دریافت دو میلیون تومان.

شما ای کسانی که بیننده شبکه های خارجی هستید؛ این فقط حرف من نیست. بلکه کارشناس اقتصادی شبکه تلویزیونی بی بی سی فارسی هم همین را می‌گفت. می‌گفت که حتی اگر در همین لندن هم هزاران نفر از مردمی که در یک بانکی سپرده دارند، همگی مراجعه کرده و پول خود را طلب کنند، قطعا آن بانک امکان دادن پول‌های مردم را ندارد چون نقدینگی هیچ بانکی آنقدر نیست.

حالا چه باید کرد؟

۱۴- برای حل این مشکل، اولین کار حفظ آرامش و صبوری است. چاره‌ای جز اعتماد به حرف مسئولانی که می‌گویند ثامن ورشکسته نشده و فقط بحث ادغامش با موسسه کوثر مطرح است، نداریم. حرفشان هم به نظر منطقی می‌آید. (اینجا) باور کنید هیچ مشکلی در فضای توام با تنش حل نشده است.

۱۵- کار مهم دیگری که نه فقط برای این مورد برای برای همه امور، باید انجام دهیم آن است که حواس‌مان به خیر جمعی باشد. فیلم‌هایی که آن شهروند برای من و تو فرستاد، چند ثانیه بیشتر نبود، اما الان چند روز است که شیطنت‌آمیزانه، برای خیلی‌ها دردسر درست کرده است؛ از مردم گرفته تا مسئولان. کاش آن فردی که چهارشنبه با موبایلش برای مقصدی خاص فیلم می‌گرفت، دیروز در شعبه من بود تا ببینید آن زن بارداری را که آمده بود تا بخشی از پولش را برای زایمانش بگیرد اما نتوانست و رنگ به رخش نمانده بود.

۱۶- کلام آخر آنکه نمی‌گویم فلان شبکه یا رسانه را نبینید، چون درخواست غیرمعقول و نشدنی است؛ اما شما را به خدا، هرآنچه که را به شما می گویند، سریع باور نکنید./مریم جمشیدی – خبرآنلاین

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.