مشاهده مطلب

      ۲۵ خرداد ۱۳۹۶      ۰             37566      تیتر یک, سیاسی, ویژه, یادداشت   Print This Post Print This Post

در دنیای امروز بزرگترین ثروت هر کشور سرمایه اجتماعی آن کشور است. سرمایه اجتماعی ، یا بعد معنوی یک اجتماع ، میراثی تاریخی است که از طریق تشویق افراد به همکاری و مشارکت در تعاملات اجتماعی ، قادر است به حل میزان بیشتری از معضلات موجود در آن اجتماع ، فائق آید و حرکت به سوی رشد وتوسعه شتابان اقتصادی ، سیاسی ، فرهنگی و … را امکان پذیر سازد . نکته مهمی که در این تعریف باید به آن توجه کرد خواستگاه و سرمنشا و البته راه های حفظ و افزایش این سرمایه گرانبها می باشد. بی شک سرچشمه لایزال سرمایه اجتماعی چیزی جز عنایت و حمایت مردم نیست و این عنایت و حمایت تنها از طریق تعهدات و انتظارات متقابل قابل دستیابی است.
انتخابات ۲۹ خرداد سال ۱۳۹۶ را می توان یکی از بهترین جلوه های سرمایه گذاری اجتماعی دانست. در این انتخابات مردم با مشارکت سیاسی خود از بین گفتمان های موجود گفتمانی «خاص» را برگزیدند و حمایت و عنایت خود را بر گفتمانی که آقای حسن روحانی آن را نمایندگی می کردند، سرمایه گذاری نمودند. از نظر تمام صاحب نظران و به خصوص شخص آقای رییس جمهور ارزش این سرمایه گذاری بسیار واضح و این فرصت برای گفتمان منتخب بسیار مغتنم است. این مساله را می توان از سخنرانی های آقای روحانی پس از انتخابات به خوبی دریافت.
دموکراسی به عنوان یکی از بهترین و مورد قبول ترین اشکال حکومت می باشد که در بستر هویت ملی ایرانیان ترجمه آن مردمسالاری دینی است؛ این نوع حکومت به خوبی در برگیرنده جریانات سیاسی گوناگونی است که در چارچوب قوانین ملی و اسلامی به فعالیت می پردازند و این آزادی را دارند که به بیان نظرات و برنامه های خود برای دستیابی به اهداف عالیه نظام جمهوری اسلامی بپردازند. اما نکته ای که همواره باید به آن توجه نمود این است که مردم از بین این برنامه ها و سلایق در هر دوره، مورد خاصی را انتخاب می نمایند و به حق انتظار دارند که «تنها» آن برنامه منتخب به اجرا در آید. حضور سلایق گوناگون نباید در مقام اجرا باعث اختلال در اجرای کل برنامه گردد و این هدف تنها با استفاده از تیمی یکدست و یک دل قابل اجراست. عدم انجام درست این مساله کلیدی ترین انتقاد از سوی هواداران آقای روحانی به دولت گذشته ایشان است.
میزان مشارکت در انتخابات با توجه به شرایط موجود در هر استان گویای مولفه های بسیاری است که موکدا باید مورد توجه دولتمردان و به خصوص شخص اول اجرایی کشور قرار گیرد. همزمانی انتخابات ریاست جمهوری و شورای شهر حتی گویای مسائل بیشتری می باشد. برای مثال در شهرستان بندر انزلی که سال ها تحت مدیریت اصولگرایان قرار داشت پدیده ای شگفت انگیز رخ داد به صورتی که باعث حیرت و تعجب بسیاری از فعالان عرصه سیاسی و اجتماعی شهرستان و حتی استان گردید.بندر انزلی جزء معدود شهرهایی بود که با مشارکت بیش از ۷۰% تمامی اعضای شورای اسلامی شهر را منحصرا از «لیست اصلاح طلب امید» انتخاب نمودند و با همین درصد به دولت آقای روحانی رای مجدد دادند. باید توجه داشت که درصد مشارکت معمول در بندر انزلی در انخابات های گذشته حدود ۵۰% در نظر گرفته می شد. این امر بدین صورت تفسیر می گردد که مردم شهر خواهان تغییرات «بنیادین» و «ریشه ای» در «تمامی ارکان مدیریتی شهری» هستند.
در بیان چرایی حرکت سیاسی مردم شهرستان بندر انزلی شاید باید کمی به عقب بازگشت. پس از انتخابات سال ۹۲ و روی کار آمدن دولت آقای روحانی، نسیم تغییر و اعتدال در کشور وزیدن گرفت. مردم انزلی با امید بسیار در انتظار تغییر بودند. این انتظار با تغییرات در سطح مدیریت بالادستی استان که همگی در صف یاران همدل دولت بودند و دل در گرو تغییر داشتند، به امید تبدیل شد. اما پس از مدتی حقیقتی تلخ معلوم گشت، و آن این که نسیم تغییر به دلیل حضور افرادی که با خواست مردم همسو نبودند، به شهر ما نخواهد رسید. تراژدی جا ماندگی از قطار پیشرفت کشور به مدت چهار سال ادامه داشت تا سرانجام در انتخابات ۲۹ اردیبهشت با رشد سطح آگاهی های سیاسی که به کمک شبکه های مجازی و جوانان به دست آمد، این کلام حضرت حق بار دیگر ثابت شد که: “اِنَّ اللّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیَ یُغَیِّروا ما بِاَنفُسِهِم”( خدا وضع و حال هیچ قومی را عوض نخواهد کرد مگر آنکه خودشان وضع و حال خودشان را تغییر دهند.). و اینچنین بود که بندر انزلی یکی از بالاترین رشدها در میزان آرای دکتر روحانی نسبت به دور قبل را شاهد بود. این پدیده نشان دهنده خواست و تمایل اکثریت مردم برای تغییر سریع و بی مماشات مسولانی است که در چهار سال گذشته با جدیت تمام بر راه پیشرفت این مردم قهرمان سنگ بر سنگ گذاشتند و سد ساختند.

در پایان ذکر این نکته ضروری است که مردم راه و برنامه مورد قبول خود را در حماسه ۲۹ اردیبهشت نشان دادند و سرمایه اجتماعی خود را در خدمت جریان اعتدال که ریشه در فرهنگ و تمدن مردم این مرز و بوم دارد، قرار دادند. جان کلام اینکه این سرمایه گذاری که نمونه کامل و مثال زدنی آن در شهرستان بندر انزلی قابل مشاهده بود به صورت «مشروط» در اختیار لیست امید و رییس جمهور محترم قرار گرفته است و مردم با هیچ کس «عقد اخوت» نبسته اند. مردم به وضوح اعلام داشتند که خواهان آن هستند که آنان که در چهار سال گذشته در راه اجرای خواست ملت «آستین را بالا نزدند» و با «پاشنه خوابیده» در انتهای صف ملت «لخ لخ کنان» در حرکت بودن با «سخت گیری» منتخبین مردم جای خود را به افرادی دهند که با همه توان «گیوه هایشان را ورکشند» و «آستین ها را بالا زنند» تا خدایی نا کرده سرمایه گرانبهای اجتماعی مردم را که حاصل مجاهدت های طاقت فرسای گروه های مختلف اجتماعی همسو است، به هدر نرود.
«….فَاصْبِرُوا حَتَّىٰ یَحْکُمَ اللَّهُ بَیْنَنَا وَهُوَ خَیْرُ الْحَاکِمِینَ» (صبر پیشه کنید تا خدا میان ما و آنها داوری کند که او بهترین داوران است)

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.