مشاهده مطلب

      ۱۶ خرداد ۱۳۹۶      ۰             36668      پیشنهاد سردبیر, سیاسی   Print This Post Print This Post

اعتماد ۵۵ درصدی مردم به تلویزیون برای مناظره‎های انتخاباتی

۴۳ شکايت ازنامزدها بدون وقت پاسخ‌گویی | وزارت کشور بودجه انتخابات را به صداوسيما بدهد

گزارش کمیسیون بررسی و نظارت بر تبلیغات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مجلس قرائت و در بخشی از این گزارش بر افزایش اعتماد مردم به رسانه ملی به دلیل پخش زنده مناظره‌ها اشاره شد.

به گزاش گیل پرس نیوز، جلسه علنی روز سه شنبه -۱۶ خرداد- مجلس در ادامه گزارش های انتخاباتی دستگاه های مسئول، فرصتی در اختیار کمیسیون بررسی تبلیغات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری قرار گرفت، تا احسان قاضی‎زاده هاشمی به عنوان سخنگوی این کمیسیون به قرائت این گزارش بپردازد.

او در ابتدای گزارش کمیسیون متبوعش گفت: شورای نظارت بر سازمان صدا و سیما مرکب از ۲ نماینده از هر یک از قوای سه گانه کشور بر اساس اصل ۱۷۵ قانون اساسی تشکیل شد. نکته حائز اهمیت، فرا قوه ای بودن این کمیسیون است. این کمیسیون مسئولیت نظارت بر پیش از پخش و در زمان پخش زنده مناظره های تلویزیونی را برعهده داشت.

قاضی‎زاده‎هاشمی ادامه داد: برنامه های تعیین شده برای انتخابات به گونه ای بود که هر نامزد با احتساب مناظره ها، بیش از ۳۰ ساعت در صدا و سیما حضور داشت. هر سه مناظره تلویزیون به عنوان پربیننده ترین برنامه تلقی شد. ‌تنوع برنامه ها به گونه ای بود که کاندیداها تمام اندیشه های خود را در رسانه ملی برای مردم تببین کردند تا از انجام تبلیغات پر هزینه دیگر بی‎نیاز باشند.

اهم اظهارات وی از این قرار است:

* این کمیسیون با هر یک از نامزدها دو جلسه داشت و سه جلسه با حضور مشترک ۶ نامزد پیش از مناظره ها برگزار کرد. در تمام جلسات بر ماده ۶۴ قانون انتخابات مبنی بر عدم نقض قوانین، نفی هتک حیثیت سایر نامزدها و دیگر اقشار مردم و نفی ایرادهای واهی به آنها توضیح داده شد. همچنین با نمایندگان ۶ نامزد جلسه داشتیم و روند کلی تبلیغات به آنها ابلاغ کتبی شد.

*اعتماد افکار عمومی به پخش زنده،‌ خواست هر ۶ نامزد بود که نیاز به گرم شدن فضای انتخابات و به پای صندوق کشیدن مردم در این انتخابات را مرتفع می کرد. جز با برگزاری زنده مناظره‎ها این مهم، امکان پذیر نبود. این اقدام کمیسیون تبلیغات منجر به مرجعیت رسانه ملی شد. براساس نظرسنجی ها شاهد افزایش اعتماد مردم به صداوسیما بودیم. به گونه‎ای که ۷۷درصد اخبار مربوط به انتخابات را از طریق صداوسیما دریافت کرده و اعتمادشان به این رسانه ۵۵ درصد افزایش داشت.

* امید می رود، از بودجه چند صد میلیاردی انتخابات که در اختیار وزارت کشور است، سهم قابل قبولی به سازمان صدا و سیما بابت مشارکت صادقانه و تلاش هنرمندانه تعلق گیرد.

* ۱۴ شکایت از نامزدها نسبت به مواضع یکدیگر به کمیسیون واصل شد. در مورد تفاوت زمانی ولو به میزان چند ثانیه در مناظره دوم این موضوع جبران شد و در مورد مطالب محتوایی با عنایت به داشتن زمان کافی در برنامه‌های تبلیغاتی از نامزدهای محترم خواسته شد در زمان خود پاسخ اتهامات ایراد شده را بدهند و بر این اساس ۲ دقیقه اضافی در مناظره سوم برای همه نامزدها در نظر گرفته شد.

*در مورد شکایت سایر اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادها، ۴۳ شکایت از مواضع نامزدها انتخابات به کمیسیون تبلیغات واصل شد. با عنایت به آنکه اگر همه شکایت‌ها وارد دانسته شده و زمان پاسخگویی به همه آنها داده شد ضمن ایجاد یک دور تسلسل نافرجام بین شاکیان و نامزدها، سیر اصلی انتخابات و تبلیغات در مسیر دیگری قرار می‌گرفت و منجر به کشانیدن سایر موضوعات به موضوع انتخابات می‌شد و نتیجه کل این فرایند کاهش مشارکت انتخابات بود؛ زمانی برای پاسخگویی برای هیچ یک از شاکیان در نظر گرفته نشد. البته کمیسیون در آسیب‌شناسی تبلیغات انتخابات، این موضوع را به عنوان آسیب جدی در انتخابات‌های آتی ریاست جمهوری می‌داند که عدم رعایت اخلاق و حریم اشخاص و نهادها در روند انتخابات‌های آتی می‌بایست در لایحه جامع به عنوان قانون انتخابات با ابزارهای بازدارنده محدود شود در غیر این صورت نامزدهای دوره‌های آتی انتخابات مواضع‌شان پیرامون اشخاص و نهادهایی خواهد بود که سوم شخص غایب هستند و در مناظرات و برنامه‌های تبلیغاتی حضور ندارند.

*از موضوعات دیگر قابل آسیب شناسی، ممنوعیت تبلیغات توسط رسانه‌های رسمی (صدا و سیما، مطبوعات و خبرگزاری‌ها) از ۲۴ ساعت قبل از شروع انتخابات است. این در حالی است که رسانه‌های دیگر ممنوعیتی برای تبلیغات ندارند. به عنوان نمونه فضای مجازی به عنوان یک رسانه فعال و نوین با در اختیار گرفتن ۲۷٫۳% مرجعیت رسانه‌ای در ۴۸ ساعت آخر، یعنی روز قبل از انتخابات و روز انتخابات میدان دار اصل فضای رقابت و تبلیغات انتخاباتی بود. این مطالب غالباً له و یا علیه دو نامزد اصلی انتخابات بود که میزان، درصد و نحوه بازنشر آن مورد تحلیل قرار گرفته است. لازم است در لایحه جامع انتخابات لازم است، نسبت فضای مجازی با انتخابات، تعریف نقش و حضور آن، نظارت بر آن به صورت دقیق و شفاف بیان شود. عملا ۴۸ ساعت پایانی فاقد هر نوع قانون و اعمال مدیریت بود. به عنون نمونه معاونت فضای مجازی صدا و سیما ۳۷۳۸ دقیقه از گلچین برنامه‌های تولیدی و ۸۱۳ قطعه ویدیویی کوتاه را در شبکه‌های اجتماعی، تلگرام، پیام رسان سروش، اینستاگرام، آپارات و توئیتر بازنشر داد و ۱۵ میلیون بازدید از مخاطبین را ثبت کرد که تمامی این اقدامات تنها در موعد قانونی صورت گرفت.

گفتنی است در در پایان این گزارش، قاضی‎زاده از زحمات و تلاش‌های فراوان آقایان حجت الاسلام منتظری، رحمانی فضلی، علی عسگری، آخوندی، میرباقری، رحیمی، ساسانی، پورمطلق و سیدشمس به عنوان اعضای کمیسیون نظارت بر انتخابات و از مدیران رسانه‌ها، مطبوعات، خبرگزاری‌ها و فعالان مجازی تشکر کرد.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.