مشاهده مطلب

      ۲۶ دی ۱۳۹۵      ۱             23314      پیشنهاد سردبیر   Print This Post Print This Post

مقاله گری سیک، مشاور امنیت ملی دولت ریگان و کارتر: هرگز به ازخودگذشتگی آیت الله هاشمی برای انقلاب ایران شک نکنید؛ روحش شاد / راه حل های او همیشه به توافق ختم می شد

به گزارش گیل پرس نیوز،آیت الله رفسنجانی به واقع یک عملگرا بود. او معتقد بود که ایران تنها زمانی میتواند بقا داشته باشد که با جهان تعامل کند. هرگز نباید نسبت به ازخودگذشتگی او برای سیستم انقلابی ایران شک داشت.

به گزارش گیل پرس نیوز،آیت الله رفسنجانی به واقع یک عملگرا بود. او معتقد بود که ایران تنها زمانی میتواند بقا داشته باشد که با جهان تعامل کند. هرگز نباید نسبت به ازخودگذشتگی او برای سیستم انقلابی ایران شک داشت.

گری سیک، مشاور امنیت ملی دولت ریگان و کارتر در لوبلاگ نوشت: بر اساس مشاهدات من در طول این سالها در اینجا اظهارنظرهای کمی هستند که ارزش پرداختن به آنها در سیل تفاسیر داشته باشند.

اول از همه آیت الله رفسنجانی به واقع یک عملگرا بود. او معتقد بود که ایران تنها زمانی میتواند بقا داشته باشد که با جهان تعامل کند. هرگز نباید نسبت به ازخودگذشتگی او برای سیستم انقلابی ایران شک داشت. 

او یک تاجر بود و راه حل های او همیشه به توافق ختم می شد. تلاش او برای نزدیکی ایران و آمریکا پیشنهاداتی بود که به سختی می توانستند از آن بگذرند. مانند ماجرای کونکو یا مبادله زندانی ها در زمان بوش. با این حال آمریکا این پیشنهاد را رد کرد.

رفسنجانی یک شخصیت پشت پرده بود. او راحت نبود که از پشت پرده بیرون بیاید و مستقیما بازی کند. درعوض او درسایه به چینش اتفاقات دست می زد. 

مردم در غرب او را به اصلاح طلبی می شناختند و به نظر میرسد این تعریف درست باشد. اما او ترجیح میداد که عقب بنشیند. این البته بدان دلیل نبود که شجاعت لازم را نداشت.

انتخابات استراتژیک در سال ۲۰۱۳ یک تاکتیک هوشمندانه و کلاسیک از سوی رفسنحانی بود. این با توجه به همه صحبت ها و زبان بدن اوست. رفسنجانی یک بازیگر پشت پرده ماتد و اظهار نظرات او همیشه مهم بود.

برخلاف برخی همکاران من حدس من این است که درگذشت هاشمی تاثیر بسیارکمی بر تحولات ایران داشته باشد. اگر من هم جای روحانی بودم حتما از اینکه حامی به این بزرگی را از میان انقلابیون اصلی از دست دادم ناراحت بودم. از همه این ها گذشته میانه رو ها به همه نیروهایشان همزمان نیاز دارند.

با این حال نتیجه انتخابات آتی به توانایی روحانی برای قانع کردن ایرانی ها در اجرای درست برجام و قابلیتش برای تامین منابع ایرانی ها بستگی دارد. اینکه رفسنجانی پشت او باشد یا نه بی شک تاثیرات خودش را داشت اما موضوع فوق الذکر هم تاثیرگذار است.

رفسنجانی بی شک یکی از شخصیت ها و ارکان دوران انقلاب بود. جایگاه او در تاریخ به ایران گره خورده است. روحش شاد.

 

 دیدگاههای کاربران

  1-  دیدگاهها پس از تایید مدیر سایت نمایش داده می شوند.
  2-  از ارسال دیدگاههای تکراری و حاوی توهین به حزب یا گروه خاصی پرهیز گردد.

  1. ممنون اطلاعات خوبی بود. لطفا اگر اطلاعات کامل تری دارید در سایت قرار
    دهید